İz Bırakanlar Müzesi bu kez ‘özel’ misafirleri ağırladı

26 Aralık 2023 Salı 17:22

Akdeniz Belediyesi tarafından, kente iz bırakmış isimlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için açılan İz Bırakanlar Müzesi, bu kez de Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV)’de öğrenim gören özel bireyleri ağırladı.

Haber Merkezi

 

Akdeniz Belediyesi’nin, Mersin Valiliği’nin katkılarıyla, yok olmak üzere olan tarihi bir Mersin Evi’ni restore edip ‘İz Bırakanlar Müzesi’ adıyla geleceğe kazandırdığı 2 katlı tarihi bina ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Kentte yaşamış, şehre imzasını atmış, sporcusundan, sanatçısına, tarihçisinden, siyasetçisine kadar birçok değerli ismin biyografisi ve resimlerinin yer aldığı müzenin son ziyaretçileri, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nda (ZİÇEV) öğrenim gören özel gereksinimli bireyler oldu.

 

“ÇOK BİLİNÇLENDİK”

Müzeyi gezdiklerini ve çok beğendiklerini dile getiren özel bireyler, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a teşekkür etti. Duygularını dile getiren özel gençlerden biri olan Hakan Urul, birçok aydının resimlerini gördüğünü ve müzeyi beğendiğini söyledi. En çok da Mustafa Kemal Atatürk, Turgut Özal ve Adnan Mendres’in resimlerine dikkat çeken Urul; “İyi ki buraya geldik. Çok bilinçlendik. Ben de onların izinde yürüyorum, yerleri hiçbir zaman doldurulmaz. Akdeniz Belediye Başkanına çok teşekkür ediyoruz. Bizleri sevindirdiler, Allah da onları sevindirsin” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN’İN TANINMASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

ZİÇEV’de usta öğretici olan Serkan Karadaş ise, Mersin’in tanınması açısından böyle bir müzenin olmasının öneminden bahsederek, her Mersinlinin bu müzeyi görmesi gerektiğinin altını çizdi. Mersin’in çok güzel bir şehir olduğunu dile getiren Karadaş; “Mersin’e böyle bir müze kazandıran Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

“İLK DEFA GELDİM, ÇOK BEĞENDİM”

ZİÇEV’de müzik öğretmeni olan Halil Soner Küçük de İz Bırakanlar Müzesi’ne ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini söyleyerek; “Burası çok güzel bir birikim olmuş. Arslanköylüyüm ve müzede köyümle ilgili bölümler de gördüm. Çok mutlu oldum, gurur duydum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.