‘Zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir’

26 Aralık 2023 Salı 17:23

Mersin Milletvekili Ekmen, şehit cenazeleri ile ilgili “Hiç mi bir rezidansa takılmaz o al bayrak? Hiç mi bir villanın kapısına gitmez o kara haber? Yemenden bu yana hiç mi değişmez o kara yazgı? Nasıl yakılmıştı o ağıt, hatırlayalım: Zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir” tepkisi verdi.

Haber Merkezi

 

TBMM Genel Kurul’da bütçe üzerine konuşmak için kürsüye çıkan DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, “Bütçe görüşmelerini sürdürüyoruz ama önce 6, sonra 12 olarak gelen şehit sayısı hepimizin yüreğine ateş düşürdüğünü ifade etti. Ekmen, 12 delikanlının anne babaları, ağabeyleri, ablaları, arkadaş ve sevdikleri belki metanet ve gururla ama büyük bir acıyla cenazelerini bekliyorlar” dedi.

Meclis’in elbette çözüm mercii olduğunu, her türlü sorunun konuşulma yeri olduğunu fakat bugün ülkemizdeki terör saldırılarını, Kürt sorununun serencamını veya çözümünü, devletin defalarca deneyip sonuç alamadığı terör örgütünün silahsızlandırılmasını veya şehit verilmesine neden olan olası askeri operasyon hatalarını ne kendisinin anlatacak mecali olduğunu ne de kimsenin bunları dinlemeye müsait bir ruh halinin olduğunu belirtti. Ekmen, ilk fırsatta tüm bu sorunları Meclis çatısı altında sağlıklı ve çözüm odaklı konuşma temennisinde bulundu.

Önceki gün Meclis’te dört siyasi parti grubunun imzasının bulunduğu bir metnin tam 4 kez okunduğunu, akabinde başka bir parti grubunun da kendi metnini okuduğunu fakat 12 şehidin adının hiç okunmadığını belirten Ekmen, yaşanan acıyı şu sözlerle tarif etti: Kıymetli arkadaşlar, ölüm birer sayı değildir, istatistik hiç değildir; her biri can, evlattır, babadır, kardeştir, arkadaştır, komşudur. Ailelerin metaneti, buğulu gözlerle ‘Vatan sağ olsun.” demeleri çok kıymetli ama unutulmamalı ki vatan sağ olanlarla daha güzel, vatan kaybettikleriyle değil, yaşattıklarıyla daha güzel, vatan özgür, müreffeh ve geleceğe güvenle bakan gençleriyle daha güzel. Şehit haberlerinin ulaştığı, bayrak takılan o evlerin fotoğraflarını görünce hangi birimizin yüreği ikinci kez parçalanmıyor ki?”

DEVA Partili Ekmen, 12 şehidin, 12 kara yağız delikanlının, bedel ödeyemeyip önce askerlik yapan, sonra da aldığı maaşın bedelini canıyla ödeyen o 12 canın isimlerini ve nüfusa kayıtlı oldukları illeri okuyarak onlara rahmet dilemek istediğini ifade etti.

Mehmet Emin Ekmen, şehitlerin ismini “Uzman Çavuş Abdülkadir İyem, Şanlıurfa; Uzman Çavuş Ahmet Arslan, Yozgat; Sözleşmeli Er Cebrail Dündar, Mardin; Sözleşmeli Er Semih Yılmaz, Kırıkkale; Sözleşmeli Er Kemal Aslan, Elâzığ; Sözleşmeli Er Enis Budak, Ağrı; Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Tokat; Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu, Sinop; Sözleşmeli Er Emre Taşkın, Malatya; Teğmen Ramazan Günay, İzmir; Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Denizli; Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Zonguldak.” şeklinde tek tek okuyarak bir kez daha rahmet diliyorum, ailelerinin acılarını paylaşıyorum diyerek sözlerini bitirdi.