CHP’li Başarır’dan Hizbullah bütçesi tepkisi

26 Aralık 2023 Salı 17:24

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun “Biz özerklik ve federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilir diyoruz” sözlerine karşı Cumhur İttifakı’ndaki derin sessizlik sürerken, Yapıcıoğlu’na CHP Mersin Milletvekili ve Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, tepki gösterdi.

Haber Merkezi

 

TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri son görüşmeleri yapıldı.

Bütçenin tümü üzerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "Güç önemli ama özellikle son 5 yılda görüyoruz ki bütçe görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi açısından bir facia oluyor. Sayıştay raporları günden güne kısalıyor. Belki binlerce sayfa gelen Sayıştay raporları 5 yılın sonunda bugün görüştüğünüz bütçede çok sınırlı. Ayrıntılı göremiyoruz harcamaları" diye konuştu.

Ali Mahir Başarır, konuşmasında şunları söyledi: “Bir bütçe düşünün. Devletin kasasına girecek para 8,5 trilyon ama bütçe 11 trilyon. Daha kafadan 2 trilyon 651 milyar açık var ve bunu borçlanacağız. 7 trilyon 408 milyar vergi topluyoruz. Bunun yüzde 66'sı dolaylı vergi. ÖTV, KDV, harçlar arttı, ne kadar para topladık? 401 milyar. Niye topladık? Deprem için. Ne kadarını depreme verdik? 216 milyar. Deprem için bir yılda 4 kez Motorlu Taşıtlar Vergisi alıyoruz ama bunun yarısını depremzedelere veriyoruz. Bu bir hukuksuzluğu, bütçenin halini ortaya koyuyor.

 

“İNSANLAR ALDIKLARI MAAŞLA BİR ÖĞÜN BESLENEMİYOR. BU BÜTÇEYE TABİİ Kİ 'HAYIR' DİYORUZ”

Merkez Bankası'nın başındaki hanımefendi ek ödemelerle birlikte 300 bin lira maaş alıyor. 'Ben kiralık ev bulurken zorlanıyorum' diyor. 2018'de 58 lira olan otobüs bileti şu anda 800 lira. İnsanları yazın köylerine gidemeyecek durumda. Okul öncesi çocuklarımızdan emeklilerimize kadar insanlar aldıkları maaşla bir öğün beslenemiyor. Bu bütçeye tabii ki 'hayır' diyoruz. Meclis'te Ulaştırma Bakanı'nın yüzüne sordum. Ankara-Kırıkkale otoyol ihalesi 45 milyar. 3 kez bu ihale iptal edilmiş, AKP Batman Milletvekili almış. Bütçenin binde 5'i. Bu arkadaşımız 15 Temmuz'da ihale aldıktan sonra bu şirketin yönetiminden istifa etmiş, utandığı için. Bu Bakan utanmıyor mu? Bugün Faize verdiğimiz para bu bütçede 1 trilyon 254 milyar. Yani bütçenin üçte biri maalesef ki ihalelerinize, zenginlere yarattığınız Kur Korumalı Mevduat'a ve faize gidiyor.

 

“ATATÜRK'ÜN FOTOĞRAFINI YAKASINA TAKMAKTAN UTANAN ĞRENCİ VAR”

Milli Eğitim Bakanı'na, 'Neden tarikatlarla sözleşme yapıyorsun, neden tarikatlara bütçeden para veriyorsun' denildiğinde 'Onlar sivil toplum kuruluşu' dedi. STK, yönetim kurulu olup devlet tarafından denetlenen kurumlardır. Menzil, İsmailağa bir STK değildir ama o Bakan utanmadan, sıkılmadan 'Sizin tarikat dediğinize ben STK diyorum ve sözleşme yapmaya devam edeceğim' dedi. Utanç duydum kendisinden. Milli Savunma Bakanı'na Tuzla Piyade Okulu'nda yaşanan rezalet soruldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü okullarda bugün başkomutanın fotoğrafını yakasına takmaktan utanan bir öğrenci var. En acı açıklamayı Milli Savunma Bakanlığı'nın sitesinde gördük. Ne dedi? 'Toplu iğne olmadığı için takmadığını söylüyor' dedi, böyle bir savunma. Eğer Milli Savunma Bakanı o öğrencinin iğne bulamadığı için Atamızın resmini yakasına takmadığını resmi sayfada söylüyorsa yazıklar olsun ona.

 

“EMEKLİNİN 7.500 LİRA MAAŞLA GEÇİNECEĞİNE İNANIYOR MUSUNUZ?”

Bu bütçe -üzülerek söylüyorum ki- 85 milyonun derdini çözmüyor. Gerçekten bir emeklinin 7.500 lira maaşla geçineceğine inanıyor musunuz? 11 bin 402 lira asgari ücretle insanların geçineceğine inanıyor musunuz? Spor Bakanı buraya geldi, jet gibi konuştu, gitti. Uzaya gideceğiz değil mi? Daha yurtlarda biz 3’üncü kata çıkamıyoruz. Her ay 2 kaza oluyor bu ülkede. Bunları sorduk, yine kızdınız; bunlar gerçekler. Bakın, gülüyorsunuz ama bir evladımız öldü asansör kazasında, dört çocuğumuz yargılandı o asansör kazasında.

 

“GAFFAR OKKAN'IN KEMİKLERİNİ SIZLATIYORSUNUZ”

Şehitlerimizden sonra burada bir bildiri okuduk. CHP grubu tekil olarak bu bildiriyi yayınladı ve siz sürekli olarak şehitlerimizden, bayrağımızdan, Misak-ı Milli'den bahsettiniz. Bu bütçeyi lehte konuşacak 300 tane milletvekili var ama siz bütçeyi savunmak için HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'na söz verdiniz. Bu arkadaş diyor ki, 'Eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışmalıyız' diyor. Bu arkadaş, 'Ne mutlu Türküm diyene karşı çıkıyorum' diyor. Bu arkadaş, "Oranın adı Kürdistan'dır' diyor. Utanmıyor musunuz, Gaffar Okkan'ın kemiklerini sızlatıyorsunuz. Hizbullah uzantısına bütçenizi savundurtuyosunuz. Sizin nereniz milliyetçi?"