Şehir Hastanesi’ne 2 yeni otobüs hattı geldi

27 Aralık 2023 Çarşamba 17:42

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Erdemli’den Şehir Hastanesi’ne otobüs seferi başlattı. 177 numaralı otobüs sayesinde vatandaşlar Erdemli’den Üniversite Hastanesi ve Şehir Hastanesi’ne tek otobüsle ulaşabiliyor. Yeni açılan bir diğer hat ise Arpaçsakarlar-Stadyum arası sefer yapan 13 numaralı hat. Bu hat sayesinde daha önce ulaşım sağlanmayan noktalara da ulaşım sağlanmış oldu.

Haber Merkezi

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekiplerinin çalışmaları sürüyor. Şehir Hastanesi en çok yolcu sirkülasyonunun olduğu güzergahlardan biri olurken vatandaşların ulaşım için otobüs talebi nihayet karşılık buldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce kısa süre önce hizmete açılan177 numaralı hatla, Erdemli’den Şehir Hastanesi’ne kadar tek otobüsle ulaşım sağlanmaya başlandı. Otobüs ayrıca yoğun olan Üniversite Hastanesi güzergahından da geçiyor. Yine 13 numaralı hat da Şehir Hastanesi’ne uğrayarak güzergahını tamamlıyor. MERCAN Bilim Merkezi, Nevit Kodallı Caddesi güzergahlarına da uğrayan bu hat sayesinde, Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce ulaşım sağlamadığı noktalara da ulaşım sağlanmış oldu.

 

YENİ HATLARIN ANA GÜZERGAHLARI

Kumkuyu’dan çıkış yapan otobüs Kocahasanlı, Erdemli PTT, Arpaçbahşiş, Çeşmeli, Tece, Davultepe, Mezitli, Üniversite Hastanesi, 3. Çevre Yolu, Akbelen Mezarlığı ve MEŞOT’tan geçerekŞehir Hastanesi’ne ulaşıyor. Hattın dönüş güzergahı ise Şehir Hastanesi’nden başlıyor.

13 numaralı hat; Arpaçsakarlar, Şehir Hastanesi, Mersinli Ahmet Bulvarı, Akbelen Mezarlığı, Palm City, Eski Güleryüz, Tulumba, Göçmen, Nevit Kodallı Caddesi, Bilim Merkezi, Spor Tesisi ve Kocavilayet’ten geçerek Stadyum’a ulaşıyor. Hattın dönüş güzergahı ise Stadyum’dan başlıyor.

Vatandaşlar, otobüslerin kalkış saatleri ve geçtiği güzergah bilgilerine Teksin Mersin uygulaması ve ulasim.mersin.bel.tr adresinden ulaşabiliyor.

 

“YOLCU SİRKÜLASYONU BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE”

Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, uzun zamandır Erdemli halkının merkeze ve özellikle hastanelere ulaşımını kolaylaştırmak adına çalışmalar yürüttüklerini ve bu çalışmalar sonucu 177 numaralı hattı faaliyete geçirdiklerini aktardı. Mevcut olan156 numaralı Erdemli hattının daha çok Erdemli halkının merkeze ulaşımını sağlayan bir hat olduğunu söyleyen Demir, “Üniversite Hastanesi ve Şehir Hastanesi’ne bağlantı kurmak istedik ve gerçekten de çok yararlı oldu. Böylece Erdemli halkı aktarmasız bir şekilde şehir merkezine, Üniversite Hastanesi’ne, Şehir Hastanesi’ne ve MEŞOT’a tek otobüsle gidebilme imkânına kavuştular” dedi.

Yolcu sirkülasyonunun beklentilerinin üzerinde olduğunu ve ilk günlerden itibaren vatandaşların otobüsü sık kullandığını belirten Demir, “Biz de ilk başlarda bu kadar fazla beklemiyorduk. Çünkü yeni hat açıldığında vatandaşın alışma süreci vardır,  ama ilk günden itibaren beklentimizin 5 katı yolcu potansiyeli çıktı. Bundan dolayı da seferlerimizi artırdık. Bunun devam etmesi durumunda gerekli takviyeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

“ERDEMLİ HALKI ARTIK İSTEDİĞİ HATTI SEÇEBİLİYOR”

Yeni otobüs hattının diğer otobüslerdeki yoğunluğu da rahatlattığını vurgulayan Demir, “Daha önce bu bölgeden sadece 156 numaralı hat gidiyordu. Tece’ye kadar diğer hatlarla gelindiğinde, özellikle şehir içi 10 numara ve 77 numaralı hatları bayağı zorluyordu. Erdemli’den gelen yolcularımız Tece’den ya da Üniversite Hastanesi’nden aktarma yapmak zorunda kalıyordu. Bu durumda da 10 numara ve 77 numaralı hatlarımızın yolcu yoğunluğu fazla oluyor ve şehir içi yolcu alamıyorduk. Ama şimdi 177 numaralı hattımız açıldı ve Erdemli halkı istediği hattı seçebiliyor” ifadelerine yer verdi.

 

“13 NUMARALI HAT DA FAALİYETE AÇILDI”

177 numaranın yanı sıra 13 numaralı hattın da faaliyete geçtiğini söyleyen Demir, “Böylece ilk defa bu dönemde Camili halkının Şehir Hastanesi’ne direkt ulaşımını da sağladık. Camili halkının öğrencileri daha çok Tırmıl Sanayi’nin civarındaki okullara gidiyordu. Oradaki okullara da ulaşımı sağladık. Yine Nevit Kodallı Caddesi boyunca hiç ulaşımımız yoktu. 13 numaralı hat sayesinde Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ne, Nevit Kodallı’ya, Güleryüz Pastanesi ve Palm City’nin yer aldığı caddeye, aynı zamanda Gazi Osman Paşa Caddesi’ne de ilk defa ulaşımı götürdük” diye konuştu.